Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Bezpríspevkový odber krvi

Dátum: 06.06.2022
Počet videní: 15
P o z v á n k aPredsedníctvo MS SČK v Bernolákove pozýva všetkých občanov, ktorí môžu darovať  svoju   krv,   na  bezpríspevko...

P o z v á n k a

Predsedníctvo MS SČK v Bernolákove pozýva všetkých občanov, ktorí môžu darovať  svoju   krv,   na  bezpríspevkový  odber krvi,  ktorý  sa  uskutoční 21. júna 2022 v Kultúrnom dome v Bernolákove v čase od 8,00 hod do 10,30 hod.

Pred odberom je treba dožať obvyklú diétu!

 

Informácia pre darcov:

V súvislosti s epidemiologickou situáciou týkajúcou sa nového infekčného ochorenia „opičie kiahne“ (monkeypox) zaviedla Národná transfúzna služba SR na svojich odberných centrách nasledujúce preventívne opatrenia týkajúce sa darcov krvi a zložiek z krvi.

 

  1. Darcovia, ktorí boli v kontakte s osobou, u ktorej bolo potvrdené  ochorenie „opičie kiahne“ alebo s osobou, ktorá mala príznaky podobné ochoreniu „opičie kiahne“, budú vyradení z darovania na dobu minimálne dvoch mesiacov po poslednom kontakte s touto osobou.

 

  1. Darcovia, ktorí prekonali ochorenie „opičie kiahne“ alebo mali príznaky podobné tomuto ochoreniu, budú vyradení z darovania na dobu minimálne dvoch mesiacov po kompletnom vyliečení.

 

Príznaky ochorenia „opičie kiahne“: zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalov, chrbta, únava, opuchy lymfatických uzlín s následným výsevom kožných vyrážok s puchierikmi, ktoré môžu byť rozosiate po celom tele alebo lokalizované na malé plochy tela ako napr. na tvári alebo nohách alebo genitáliách a pod.

 

Vzhľadom na novú epidemiologickú situáciu je predpoklad, že usmernenia a preventívne opatrenia sa budú ďalej upravovať alebo dopĺňať.

 

Darovanie krvi prebieha s prekrytím horných dýchacích ciest, nevyžaduje sa ani antigénový ani PCR test.

 

Po prekonaní covidu , môže sa darovať krv mesiac po vyliečení.