Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Slávnostné otvorenie vodárenskej veže Várdomb

GALÉRIA
Dátum: 28.09.2023
Počet videní: 1756
Slávnostné otvorenie vodárenskej veže Várdomb
Dňa 23. septembra 2023 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie vodárenskej veže Várdomb, ktorá prešla rozsiahlou rekonštrukciou.Vodárenská veža, ktorá je štylizovaná ako hradná veža, vzn...
Dňa 23. septembra 2023 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie vodárenskej veže Várdomb, ktorá prešla rozsiahlou rekonštrukciou.
Vodárenská veža, ktorá je štylizovaná ako hradná veža, vznikla na začiatku 20. storočia na mieste ruiny stredovekého hradu Čeklís, čím spojila dve odlišné historické epochy na jednom mieste. Pre výstavbu  bola využitá najvyššia lokalita v obci, ktorá vznikla zasypaním hradných ruín.
Svoju funkciu prestala plniť pred rokom 1990 a dlhodobo chátrala, pričom sa jej stav ešte zhoršil vandalizmom. V roku 2014 študentka Marcela Sládečková pod vedením Ing. arch. Pavla Paulínyho, PhD. z Fakulty architektúry STU vypracovala diplomovú prácu, ktorá obsahovala návrh obnovy tejto výnimočnej pamiatky. Tento návrh neskôr slúžil ako základ pre projekt obnovy, ktorý obec Bernolákovo zahájila v novembri 2022.
Slávnostné otvorenie sa stalo príležitosťou na zhodnotenie dlhého úsilia a ochrany tejto historickej, technickej pamiatky. Okrem ďalších hostí sa otvorenia zúčastnili miestny farár Rímskokatolíckej cirkvi, pán Branislav Čaniga, ktorý pamiatku aj posvätil, architekt Ing. arch. Pavol Paulíny, PhD., ktorý stál za rekonštrukciou, a zástupca firmy PRO EXTERIÉR s.r.o., ktorá realizovala túto náročnú obnovu. Atmosféru slávnostného otvorenia dotváralo hudobné vystúpenie Slovenského kvarteta.
Obnovená vodárenská veža Várdomb sa stala dôležitým symbolom historického oživenia Bernolákova a ukážkou, ako pamiatky prispievajú k miestnej kultúre.